Co to jest szczepienie przeciw grypie?

szczepienie przeciw grypie

Szczepionka przeciw grypie – znana również jako szczepionka przeciw grypie lub szczepionka przeciw grypie – pomaga chronić przed zakażeniem wirusem grypy. Zalecany jest dla wszystkich dzieci i dorosłych od 6 miesiąca życia. Ochrona zapewniana przez szczepienie przeciwko grypie może się różnić w zależności od wieku i stanu zdrowia danej osoby, a także stopnia podobieństwa lub odmienności wirusa zawartego w szczepionce do wirusów krążących w danym sezonie. W latach, w których szczepionka jest dobrze dopasowana do krążących wirusów grypy, szczepienie przeciwko grypie może zmniejszyć zarówno liczbę osób chorych, jak i ciężkość ich choroby.

Grypa to zaraźliwa infekcja wirusowa atakująca nos, gardło i płuca (część układu oddechowego). Grypa powoduje poważne powikłania u niektórych grup ludzi, w tym małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i osób cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak choroby serca i cukrzyca. W niektórych przypadkach grypa może nawet doprowadzić do śmierci. Szczepienie przeciw grypie, choć nie jest w 100% skuteczne, jest najlepszym sposobem zapobiegania grypie i jej powikłaniom.

szczepienia grypa

Co roku naukowcy wybierają szczepy wirusa grypy, które znajdą się w szczepionce przeciw grypie. Hodują wirusy w zapłodnionych jajach kurzych, zanim zostaną zabite i wykorzystane do wytworzenia szczepionki. Następnie szczepionkę wytwarza się różnymi metodami produkcji, które zmieniają się z roku na rok. Produktem końcowym jest zastrzyk chroniący przed 3 lub 4 wirusami grypy, które według badań będą w obiegu w danym sezonie.

Co to jest szczepienie przeciw grypie?

Szczepionki przeciw grypie podaje się zwykle w postaci zastrzyku z igłą w ramię lub nogę lub w postaci aerozolu do nosa. Miejsce wstrzyknięcia może boleć przez dzień lub dwa, a czasami może powodować niską gorączkę, bóle ciała i zmęczenie. Szczepionka w postaci aerozolu do nosa może również powodować katar lub świszczący oddech, ale nie ból ramienia. W rzadkich przypadkach szczepienie przeciwko grypie może wywołać poważną reakcję alergiczną.

Niektóre szczepionki zawierają niewielką ilość formaldehydu – substancji chemicznej, która w dużych dawkach może być toksyczna i śmiertelna. Jednakże w szczepionkach stosowana jest w bardzo bezpiecznej formie zwanej etylortęcią, która nie jest wchłaniana przez organizm i nie może długo utrzymywać się w krwiobiegu. Niektóre szczepionki zawierają także sole glinu, które stosuje się jako adiuwanty w celu zwiększenia odpowiedzi immunologicznej organizmu na szczepionkę.

Szczepienia są ważne dla wszystkich zdrowych osób, ale są szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i osób z chorobami przewlekłymi. Najlepszym czasem na zaszczepienie się przeciwko grypie jest jesień, przed rozpoczęciem sezonu grypowego, ale nadal jest ona korzystna zimą i wczesną wiosną. Jeśli nie zaszczepisz się na grypę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o ponownym szczepieniu tej jesieni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *